FAQ » Szukaj » Użytkownicy » Grupy » Rejestracja » Profil » Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości » Zaloguj


Poprzedni temat «» Następny temat
Zamknięty przez: daniel
Pią Maj 18, 2007 20:40
Wygrałem z fotoradarem
Autor Wiadomość
daniel 
technical monster
hondatech.pl


Auto: CRV
Skąd: Czechów
Pomógł: 23 razy
Dołączył: 16 Cze 2004
Posty: 1493
Wysłany: Pon Lut 13, 2006 14:07   Wygrałem z fotoradarem

Znalezione w sieci: :mrgreen: może komuś się przyda ;)

Wygrałem z fotoradarem


Nie taki diabeł straszny, jak go malują. 31 października 2005 r. wygrałem w sądzie grodzkim sprawę o fotoradar. Moim pragnieniem jest podzielić się doświadczeniami z innymi użytkownikami "czterech kółek".
Sprawę wygrałem łatwo i bezproblemowo. Chciałbym udzielić kilku porad za-równo policji, jak i kierowcom, co zrobić, by sprawy o fotoradar kończyły się szyb-ko i przyjemnie dla obydwu stron.

Jeżeli kierowca przyzna się do winy, to znaczy do przekroczenia dozwolonej prędkości w konkretnym miejscu i czasie oraz rozpozna na zdjęciu swój samochód, sprawa kończy się szybko, mandatem. Kończy się szybko, lecz nieprzyjemnie dla kierowcy.

Jednakże wcale tak być nie musi. Nie łamiąc prawa oraz wcale nie posługując się kłamstwem cała sprawa o fotoradar może zakończyć się szybko i przyjemnie dla obydwu stron. Podaję algorytm postępowania w omawianej sytuacji.

Pierwsze, co powinien zrobić kierowca, to na samym początku zadać pytanie, w jakim charakterze jest przesłuchiwany. Jeżeli policjant odpowie, że w charakterze podejrzanego, wtedy należy skorzystać z zagwarantowanego nam konstytucją prawa do odmowy zeznań. Trzeba po prostu oświadczyć, że korzysta się z przysługującego prawa i odmawia się składania zeznań. Nikt się na nas za to nie obrazi, ani nie będzie na nas krzyczał, gdyż jest to nasze prawo, z którego w danej sytuacji chcemy właśnie skorzystać.

Sprawa kończy się szybko i przyjemnie dla obydwu stron, ponieważ policja nie musi wypisywać więcej papierków, gdyż musi zakończyć sprawę z powodu nieustalenia sprawcy wykroczenia, natomiast dla kierowcy również kończy się szybko i przyjemnie, gdyż wraca do domu zdrowy, cały i z pełnym portfelem i z nie powiększonym kontem punktowym.

Gdy trafimy na nieuprzejmego policjanta, może skierować sprawę do sądu grodzkiego. Jednak nie ma się co przejmować, gdyż ona "wygra się sama", bez naszej pomocy, ponieważ tam również skorzystamy z naszego prawa do odmowy zeznań.

Drugi wariant tej samej sytuacji to taki, że policja może nas przesłuchiwać w charakterze świadka. Wtedy już prawo odmowy zeznań nie przysługuje nam. Świadek musi zeznawać i musi mówić całą prawdę i tylko prawdę. W moim przypadku stawiany mi zarzut przekroczenia dozwolonej prędkości dotyczył okresu dla mojej pamięci odległego w czasie. Pytano mnie, co robiłem około 2 miesiące temu, o konkretnej godzinie. Aby zeznać całą prawdę i tylko prawdę i być w zgodzie z własnym sumieniem zeznałem, że kompletnie nie pamiętam, co wtedy robiłem i nawet nie wiem, czy mój samochód w ogóle był używany. Wtedy bardzo miła pani policjantka pokazała mi zdjęcie samochodu tej samej marki, co mój i z takimi samymi numerami rejestracyjnymi, jak mój samochód z pytaniem, czy na tym zdjęciu jest mój samochód. Odpowiedziałem, zresztą zgodnie z prawdą, iż nie wiem, czy jest to mój samochód, gdyż samochód tej samej marki może posiadać wiele osób, a tablice rejestracyjne są elementem łatwo wymienialnym i można je bez trudu podrobić i zamontować do innego samochodu. W ten sposób np. złośliwy sąsiad mógłby specjalnie najeżdżać na fotoradar, aby wpędzić nas w kłopoty.

Miałbym pewność, czy samochód na zdjęciu jest moim samochodem, gdyby pozwolono sprawdzić mi w nim moje rzeczy osobiste lub numery nadwozia i podwozia, i porównać je z tymi z dowodu rejestracyjnego, tak jak robi się to na przeglądach okresowych.

Wtedy pani policjantka powiedziała mi, że istnieje przepis, który nakłada na mnie obowiązek wskazania kierowcy w danym czasie. Jest to przepis bardzo dziwny, gdyż po pierwsze, zmusza on moje szare komórki do rzeczy niemożliwej, to znaczy do pamiętania czegoś, czego nie pamiętam, a przecież żadnej ewidencji czy książki pojazdu prowadzić nie mam obowiązku. Po drugie, zmusza mnie do zeznawania nieprawdy, gdyż pani policjantka chce wymusić ze mnie jakieś nazwiska, których nie znam, a przecież prawda jest taka, że ja kompletnie nic nie pamiętam, a mam przecież obowiązek mówić całą prawdę i tylko prawdę.

Gdyby policjant był nieprzyjemny i próbował nas straszyć, możemy powiedzieć mu, że zaraz pójdziemy do prokuratury złożyć doniesienie, że zmuszał nas do zeznawania nieprawdy.

Jednakże mam nadzieję, że w Państwa przypadku sprawa zakończy się na tym, szybko i przyjemnie.

Gdy policjant będzie złośliwy może skierować sprawę do sądu grodzkiego, oskarżając nas o niewskazanie kierowcy. Ale tam też sprawę wygramy, gdyż nie wiadomo, czy samochód na zdjęciu jest naszym samochodem i czy tego dnia nasz samochód w ogóle miał kierowcę, gdyż nie wiadomo, czy w ogóle tego dnia nasz samochód jeździł.

Nie taki diabeł straszny, jak go malują. Nie bójmy się korzystać z przysługu-jących nam praw i zeznajmy tylko prawdę i całą prawdę.

Szerokiej drogi!

Witold Kołodziejski
_________________
www.hondatech.pl

Piszę poprawnie po polsku


あなたの車についての議論
 
 
 
bodek 
Dyrektor


Auto: maty
Skąd: Lublin
Pomógł: 30 razy
Dołączył: 26 Wrz 2004
Posty: 5018
Wysłany: Pon Lut 13, 2006 14:47   

jak na zdjeciu widac ze ja to mam mowic ze to nie ja
_________________
AUTOMATY...
 
 
GUPETTO 
drifter
TRANSPORTOWIEC


Auto: VW mk2.VW 4
Skąd: Kalinowszczyzna
Pomógł: 4 razy
Dołączył: 14 Lut 2005
Posty: 447
Wysłany: Pon Lut 13, 2006 15:11   

Jesli sie rozpoznajesz na fotce to mow ze to brat blizniak, w blizniaczym autku ktory zartem ma podrobione tablice :D
Zawsze mowilem i bede mowil, na wszystko jest wytlumaczenie i rozwiazanie :spoko:
_________________

 
 
Rysiek 
speed demon
Prawie jak STIG


Auto: służbowe
Skąd: Czuby
Pomógł: 14 razy
Dołączył: 26 Lis 2004
Posty: 4326
Wysłany: Wto Lut 14, 2006 09:47   

bodek napisał/a:
jak na zdjeciu widac ze ja to mam mowic ze to nie ja
mowisz, ze sie nie rozpoznajesz i ze to nie Ty, policja moze gadac co chce ale to nie Ty jechales...a co robiles wtedy? Nie pamiatasz :x ;) Proste tak samo w sadzie na rozprawie nikt CI nie moze udowodnić, ze cos pamietasz bo Ty tego nie pamietasz i juz :!!!: to jest jedyne stwierdzenie na które policja niewiele moze poradzic... :mrgreen:
_________________
POKRYCIA DACHOWE - Wszystko do dachu 794-998-001
 
 
 
kolpi 
drifter
no. 1

Auto: (patrz obrazek)
Skąd: Polska
Dołączył: 20 Kwi 2005
Posty: 229
Wysłany: Wto Lut 14, 2006 10:23   

totalne bzdury
 
 
Tomek 
technical monster


Auto: Honda Civic
Skąd: Polska
Pomógł: 6 razy
Dołączył: 21 Lip 2004
Posty: 1414
Wysłany: Wto Lut 14, 2006 10:34   

Rysiek napisał/a:
bodek napisał/a:
jak na zdjeciu widac ze ja to mam mowic ze to nie ja
mowisz, ze sie nie rozpoznajesz i ze to nie Ty, policja moze gadac co chce ale to nie Ty jechales...a co robiles wtedy? Nie pamiatasz :x ;) Proste tak samo w sadzie na rozprawie nikt CI nie moze udowodnić, ze cos pamietasz bo Ty tego nie pamietasz i juz :!!!: to jest jedyne stwierdzenie na które policja niewiele moze poradzic... :mrgreen:


no dobra, a jak fotoradar Cie uchwyci powiedzmy w krakowie ? Powiesz ze nie pamietasz czy miesiac temu byłes w krakowie ? :v
 
 
 
Piki 
technical monster
inżynier :P


Auto: A4 Allroad
Skąd: Czuby
Pomógł: 1 raz
Dołączył: 23 Lis 2004
Posty: 1375
Wysłany: Wto Lut 14, 2006 13:56   

ktoś na sr.pl napisał ze fotka elektroniczna tak jak zapis dzwięku elektroniczny nie może być dowodem w sprawie (zbyt łatwo zedytować np. fotoshop'em).Jak wiadomo fotoradary (chyba wszsytkie?) robią zdjecia cyfrowe...Jak ma sie taki dowód w sądzie?
_________________
CENTRUM.FM
Whose Line Is It Anyway :mrgreen:
 
 
 
Rasta 
drifter

Auto: Made in Japan
Skąd: Polska
Pomógł: 1 raz
Dołączył: 23 Sie 2005
Posty: 278
Wysłany: Wto Lut 14, 2006 14:44   

hmmm ciekawa teoria, obym nie musial sprawdzac :)
w tym roku mam farta, dzisiaj jadac z ream poland testujac turbine ciachneli mnie na ograniczeniu 50 jak wyprzedzalem i jechalem ze 90/100 :) Cale szczescie jak to zwykle bywa suszarka sie zepsula :) To juz drugi raz w tym roku, przekraczam predkosc namierzaja mnie na suszarke a ja jade tak szybko ze nie zdolaja mi machnac bym sie zatrzymal :fucku: :fucku: :fucku:
_________________
Bojkot tego forum
 
 
goofy 
streetracer


Auto: Galant
Skąd: Woj. Lubelskie
Pomógł: 14 razy
Dołączył: 13 Cze 2004
Posty: 933
Wysłany: Wto Lut 14, 2006 15:16   

Patent :spoko: tylko ciekawe na ile sprawdził by się w rzeczywistości gdy by ktoś miał takie przeżycie.
_________________

 
 
Rysiek 
speed demon
Prawie jak STIG


Auto: służbowe
Skąd: Czuby
Pomógł: 14 razy
Dołączył: 26 Lis 2004
Posty: 4326
Wysłany: Wto Lut 14, 2006 15:56   

Tomek napisał/a:
Rysiek napisał/a:
bodek napisał/a:
jak na zdjeciu widac ze ja to mam mowic ze to nie ja
mowisz, ze sie nie rozpoznajesz i ze to nie Ty, policja moze gadac co chce ale to nie Ty jechales...a co robiles wtedy? Nie pamiatasz :x ;) Proste tak samo w sadzie na rozprawie nikt CI nie moze udowodnić, ze cos pamietasz bo Ty tego nie pamietasz i juz :!!!: to jest jedyne stwierdzenie na które policja niewiele moze poradzic... :mrgreen:


no dobra, a jak fotoradar Cie uchwyci powiedzmy w krakowie ? Powiesz ze nie pamietasz czy miesiac temu byłes w krakowie ? :v
Nie ma na swiecie urzadzenia ani czlowieka ktory moze Ci udowodnić ze cos pamietasz...
_________________
POKRYCIA DACHOWE - Wszystko do dachu 794-998-001
 
 
 
Piki 
technical monster
inżynier :P


Auto: A4 Allroad
Skąd: Czuby
Pomógł: 1 raz
Dołączył: 23 Lis 2004
Posty: 1375
Wysłany: Wto Lut 14, 2006 23:35   

I nie potrzebne jest takie urządzenie.Twoje auto na zdjęciu, Ty musisz wskazać kto prowadził, jeśli nie wiesz to Ty dostajesz po d*pie
_________________
CENTRUM.FM
Whose Line Is It Anyway :mrgreen:
 
 
 
ete 
drifter


Auto: Audi 80 GT 5S, Audi A4
Skąd: Dziesiąta
Pomógł: 3 razy
Dołączył: 27 Maj 2005
Posty: 351
Wysłany: Sro Lut 15, 2006 09:49   

coś w stylu jak cię złapia za ręke to mów ze to nie twoja ręka :)
_________________
Audi quattro You will always be in my heart...
...:::Audi Usque Ad Finem:::...
Audi A4 Avant 1.9 TDi
Audi 80 Coupe 5S 1981 r. 1.9
Audi 90 B2 quattro 2.2 KV - sprzedane
VW Polo GT 1992 - sprzedane
Audi 80 B4 2.0 sedan - w rodzinie
 
 
 
MMaly 
drifter


Auto: BMW E36 Coupe
Skąd: Woj. Lubelskie
Pomógł: 2 razy
Dołączył: 12 Paź 2006
Posty: 275
Wysłany: Pią Maj 18, 2007 18:58   

jak nie numery tablic rejestracyjnyh to fotoradar wychwyci rowniez nalepke na szybke z malymi numerami tablicy rejestracyjnej :)



Daniel: Nie odgrzewamy tematów sprzed kilkunastu miesięcy
_________________
www.BMWmotorsportKlub.eu
www.BMW-Klub.Lublin.pl
Ostatnio zmieniony przez daniel Pią Maj 18, 2007 20:39, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Theme Sonic created by spleen for stylerbb.net modified by UnholyTeam