FAQ » Szukaj » Użytkownicy » Grupy » Rejestracja » Profil » Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości » Zaloguj


Poprzedni temat «» Następny temat
Jak wypolerować aluminium? (felgi, dekle itd)
Autor Wiadomość
siwy 
speed demon


Auto: znalazlem na otomoto ;)
Skąd: Śródmieście
Pomógł: 24 razy
Dołączył: 03 Maj 2004
Posty: 3578
Wysłany: Pią Lut 23, 2007 17:13   Jak wypolerować aluminium? (felgi, dekle itd)

Do wykonania polerki będą nam potrzebne następujące rzeczy:
-Środek do usuwania powłok lakierniczych, (16-20zł)
-Pędzel (do nakładania w/w środka), (2-3zł)
-Papiery wodne 320, 600, 800, 1200, 1500 i 2000 a nawet jeszcze 2500 (max 40zł)
-Pasta polerska (najlepiej automax max-4zł lub autosol max-20zł),
-Wiertarka (nań nałożymy filc) (wiertarka nie może być taka za 20zł z marketu bo się spali i nie wytrzyma)
-filc, kółko polerskie lub/i szmaty z froty lub filcu do polerowania ręcznego, (kółko plus pare filców do 30zł)
-dostęp do życiodajnej wody,

łączny koszt około 100zł, czas pracy 6-7h, czasami mniej, czasami więcej, zależy od elementów. nie należy się spieszyć i pracę wykonywać sumiennie :spoko:


ETAP 1. "MYCIE I PRZYGOTOWANIA"

Elementy do polerowania muszą być czyste. Myjemy wodą z mydłem.

Pierwsze to należy usunąć farbę z felg. Do tego celu używamy "Scansol", "bemixsol", "Paint Remover" czy inne...


Scansol nakładamy w 3-4mm warstwach za pomocą pędzla. Po około 1 min lakier zaczyna "mięknąc" i można go łatwo usunąć.
W Przypadku sprayu pryskamy na powierzchnię przedmiotu, z którego usuwa się powłokę z odległości 25 – 30 cm. Po około 10 – 30 minutach usunąć spęczniałe powłoki.
Operację czasami powtórzyć nawet 3-4 razy w przypadku mocnych lakierów.
Spęczniałe powłoki najszybciej i najłatwiej usunąć bierzącą wodą pod ciśnieniem, tam gdzie nie odejdzie można wspomagać się dosłownie wszystkim - za pomocą giętkiej szpachelki (gumowej wycieraczki), szczotki, wycieraczki (gąbki), rozpuszczalnika etc.


ETAP 2. "SZLIFOWANIE"

Następnym etapem jest szlifowanie wodnym papierem ściernym. 320,600,800,1200,1500,2000, 2500... najlepiej szlifować ręcznie, jest wtedy najlepszy efekt!

Zaczynamy od najgrubszego (320 lub 600) i szlifujemy, zależnie od rodzaju powierzchni, na pokrywach gdzie są mikro nierówności z odlewu po starej farbie, podczas szlifowania mogą nam się pojawiać kropki nieusuniętego lakieru - nie ma rady, walczymy dalej... Zależnie od materiału do polerowania (np pokrywa ma dużo rowków, startujemy od grubszego papieru np 320), przy felgach raczej odrazu można zacząć od 600, chyba że ma dużo tzw "porów"
Gdy już mamy gotową powierzchnię, która już zaczyna świecić, bierzemy papier o mniejszej ziarnistości (600 lub 800), następnie 1200, 1500 i finalnie 2000, po nim można również poszlifować 2500, to polerowanie będzie szybsze i lepsze :)
( Oczywiście należy pamiętać o wodzie dla papieru wodnego, myciu papieru, a najlepiej węża z bierzącą wodą gdzie sobie dany element będziemy płukać i nasz papier też - inaczej będzie miał właściwości jak zwykły papier ścierny, a na to szkoda czasu bo pracy i tak jest dużo )
Po zakończeniu etapu myjemy elementy polerowane z pyłu, bardzo delikatnie



ETAP 3. "POLEROWANIE"

Przystępujemy do polerowania. Do tego celu używamy pasty Automax lub autosol, pasta tempo kiepsko poleruje aluminim, powiedziałbym, że wogóle się do tego nie nadaje!

Zależnie od kupionego środka postępujemy zgodnie z instrukcją (należy nałożyć preparat i stosowny czas odczekać). W tym czasie możemy nałożyć filc na wiertarkę lub włożyć szmatkę w dłoń ;)
Pamiętajmy o możliwości kupna filca w postaci małego walca lub stożka(zależnie od materiału jaki będziemy polerować, musimy dotrzeć też w różne zakamarki) i polerujemy.


efekty będą widoczne szybko i ucieszą każdego fana swojego pojazdu.



PRZED:

PO:



Po tym etapie można użyć również kostki do polerowania srebra! Kosta do srebra jest twarda i potrzebuje wyższej temperatury, która powstanie z tarcia, więc po prostu nakładami ją bezpośrednio na krążek z filcem (podczas polerowania filc się nagrzewa i na rozgrzanym filcu pasta się rozpuści). Efekt jest po prostu przekozacki.



W Przypadku ubytków aluminium, należy się udać do spawacza aluminium z naszym elementem lub do miejsca gdzie naprawiają felgi, żeby nadlali, a później po wykonaniu powyższych czynności cieszymy się jak dzieci z pięknego odrestaurowanego elementu :)


Jak dbać o wypolerowane aluminium?

Należy myć myć i jeszcze raz myć mydłem z wodą. I co jakiś czas delikatna polerka elementu. Niestety, żeby ładnie wyglądało trzeba oto dbać! samo się nie wypielęgnuje.
MACIOR napisał/a:
Wypolerowane felgi po myciu wodą z mydłem konserwować woskiem samochodowym. Polerowana powłoka dłużej wytrzymuje warunki atmosferyczne i nie matowieje po tygodniu czy dwu.
Gdy jednak uprzemy się na polakierowanie elementu, to najlepsze jest lakierowanie proszkowe. W Przypadku bloków silnika czy pokrywy zaworów czy innych elementów które się nagrzewają należy pamiętać o farbie termicznej. Jednak po lakierowaniu efekt jest mizerny, aluminium matowieje, więc pozostanie dbanie i pielęgnowanie! Wyczytałem na forum vw, że "Konieczne jest odtłuszczanie kwaśne (np. preparatem Alfideox 76/Alfisid 16) a następnie pomalowanie felg lakierem lotniczym-jest bardzo wytrzymały ma mikropęknięcia co w rezultacie nie daje odprysków."


niektóre zdjęcia pochodzą z forum internetowego forum.vwgolf.pl na którym to użytkownicy chwalili się swoimi felgami

tagi: polerowanie aluminium srebro jak polerować pasta szlifowanie filc
_________________
Ostatnio zmieniony przez siwy Pon Lut 26, 2007 22:17, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
KOSA 
prawdziwy tuner

Auto: s6 i pierdoloty
Skąd: Woj. Lubelskie
Pomógł: 14 razy
Dołączył: 10 Kwi 2006
Posty: 592
Wysłany: Pią Lut 23, 2007 17:24   

bardzo przydatne info :spoko: , ja na lato planuje taka operacje tylko ciekawe jak będzie z tym dbaniem :/ , jeżeli ktoś ma doświadczenie z ekspolaotacją takich świecidełek to piszcie
 
 
Rysiek 
speed demon
Prawie jak STIG


Auto: służbowe
Skąd: Czuby
Pomógł: 14 razy
Dołączył: 26 Lis 2004
Posty: 4326
Wysłany: Nie Lut 25, 2007 19:51   

noo to w tym tyg wypoleruje sobie pokrywe zaworow :spoko: :spoko: bardzo dobry temat
_________________
POKRYCIA DACHOWE - Wszystko do dachu 794-998-001
 
 
 
KLOCEK 
streetracer
KLOCEK RALLY TEAM


Auto: BMW e39 523i
Skąd: Choiny
Pomógł: 16 razy
Dołączył: 05 Wrz 2004
Posty: 918
Wysłany: Nie Lut 25, 2007 21:06   

ja sobie w wakacje wypolerowałem pokrywę zaworów





w sumie zdjęcia tego nie oddają ale w rzeczywistości było lustereczko :mrgreen:
na wiosnę będę musiał przepolerować bo delikatnie po zimie zmatowało

do polerowania używałem papierów 300,600,1000,1500 a potem szlifierka stołowa z taką szmacianą tarczą (która ma chyba ze 30lat) na którą nakłada się "twardą" pastę do polerowania i jazda
w sumie polerowanie papierami to jakieś 4 godziny a potem 20min szlifierką i mamy lusterko

w razie co oferuję pomoc w wypolerowaniu np pokrywy czy innych gratów
_________________
http://img17.imageshack.u...tytuughtiiu.jpg
 
 
 
MACIOR 
speed demon
aaaapsik!!!


Auto: jeździ :)
Skąd: Okolice Lublina
Pomógł: 53 razy
Dołączył: 05 Lip 2004
Posty: 3969
Wysłany: Nie Lut 25, 2007 21:25   

Wypolerowane felgi po myciu wodą z mydłem konserwować woskiem samochodowym. Polerowana powłoka dłużej wytrzymuje warunki atmosferyczne i nie matowieje po tygodniu czy dwu.
_________________
 
 
 
siwy 
speed demon


Auto: znalazlem na otomoto ;)
Skąd: Śródmieście
Pomógł: 24 razy
Dołączył: 03 Maj 2004
Posty: 3578
Wysłany: Pon Lut 26, 2007 22:17   

MACIOR napisał/a:
Wypolerowane felgi po myciu wodą z mydłem konserwować woskiem samochodowym. Polerowana powłoka dłużej wytrzymuje warunki atmosferyczne i nie matowieje po tygodniu czy dwu.
:spoko: dopisane
_________________
 
 
DAMI 
Widać, że się stara


Auto: Carisma & 323C
Skąd: Lublin
Dołączył: 02 Sie 2004
Posty: 17
Wysłany: Nie Mar 04, 2007 23:50   

Witam.Mam pytanie. Gdzie moge kupic filc do polerowania? Chodzi mi konkretnie o krążek lub jakiś walec filcowy do wiertarki. Mam zaczęte i wstępnie wypolerowane dwie felgi ale niestety krażek który miałem rozleciał sie ze wzgledu na to że poleruje nim juz drugi komplet felg. Idzie wiosna a ja zostałem z zimówkami na stalówkach wiec prosze o info :D
 
 
 
siwy 
speed demon


Auto: znalazlem na otomoto ;)
Skąd: Śródmieście
Pomógł: 24 razy
Dołączył: 03 Maj 2004
Posty: 3578
Wysłany: Pon Mar 05, 2007 00:13   

chociazby na allegro... kazdy sklep budowlano techniczny ;)
_________________
 
 
ZuZkA 
drifter


Auto: d15b1
Skąd: Bronowice
Pomogła: 1 raz
Dołączyła: 18 Sty 2005
Posty: 471
Wysłany: Sro Mar 07, 2007 19:36   

kupowalam kiedys w OBI
_________________
umiesz liczyć licz na siebie, twoje szczęście innych J.E.B.I.E
 
 
 
MACIOR 
speed demon
aaaapsik!!!


Auto: jeździ :)
Skąd: Okolice Lublina
Pomógł: 53 razy
Dołączył: 05 Lip 2004
Posty: 3969
Wysłany: Sro Mar 07, 2007 19:41   

Kto w Lublinie poleruje felgi i jake ceny za komplet 15" Trafiła mi się fajna felga tylko jakiś buras spieprzył renowacje :(
_________________
 
 
 
siwy 
speed demon


Auto: znalazlem na otomoto ;)
Skąd: Śródmieście
Pomógł: 24 razy
Dołączył: 03 Maj 2004
Posty: 3578
Wysłany: Czw Mar 08, 2007 15:51   

MACIOR napisał/a:
Kto w Lublinie poleruje felgi i jake ceny za komplet 15" Trafiła mi się fajna felga tylko jakiś buras spieprzył renowacje :(
pytaj w sklepy / zaklady...
_________________
 
 
DAMI 
Widać, że się stara


Auto: Carisma & 323C
Skąd: Lublin
Dołączył: 02 Sie 2004
Posty: 17
Wysłany: Pią Mar 09, 2007 22:49   

Już mam walce polerskie z filcu wiec zabieram sie za prace :D wszystko kupilem w skladnicy technicznej na ul.Bernardyńskiej na przeciwko browarów perła
 
 
 
maly841 
pr0 killer

Auto: 2.0 TFSI
Skąd: Czechów
Pomógł: 8 razy
Dołączył: 04 Maj 2004
Posty: 1082
Wysłany: Sob Mar 10, 2007 20:32   

powodzenia zajmuje to troche pracy , ale efekty bardzo ciesza .
_________________
A4 '05 2.0 TFSI , C4 3D
 
 
 
orion_blue 
Nowiciusz ;>

Auto: :>
Skąd: Polska
Dołączył: 03 Gru 2007
Posty: 3
Wysłany: Pon Gru 03, 2007 12:08   

Witam !

co prawda temat już dawno nie żyje....ale odgrzebałem go i mam pewne pytanie :-)

da się doprowadzić w miarę do ładu takie cuś :




??

Pozdrawiam !
 
 
marcinos 
pr0 killer
pr0 seria


Auto: GTC
Skąd: Okolice Lublina
Pomógł: 5 razy
Dołączył: 25 Maj 2007
Posty: 1145
Wysłany: Pon Gru 03, 2007 12:19   

o kuzwa co to ma być :wow:


nie wiem czy się da, moim zdaniem malo prawdopodobne żeby ktoś to oczyścił :mrgreen:

sprobuj to jakimś kra-cherem przelecieć :mrgreen:



siakas szczotka druciana i jedziesz :mrgreen: jesteś raczej skazany sam na siebie :mrgreen:
 
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Theme Sonic created by spleen for stylerbb.net modified by UnholyTeam